هایدی

جستجو

دربین هزاران فایل آماده دانلود فایل مورد نظر خود را جستجو کنید

دانلود تحقیق متره و برآورد

اختصاصی از هایدی دانلود تحقیق متره و برآورد دانلود با لینک مستقیم و پر سرعت .

دانلود تحقیق متره و برآورد


دانلود تحقیق متره و برآورد

 

تعداد صفحات : 33 صفحه        -      

قالب بندی : word           

 

 

 

متره و برآورد :

یعنی محاسبه تمامی قسمتهای ساختمانی اعم از : آجر کاری ، شفته ریزی ، بتن ریزی ، کاشی کاری ، کف سازی ، عاتیکاری – اجرای سقف ، اجرای اندود سفید کاری و غیره… که مشخص می شود به چه اندازه مصالح نیاز است تا این ساختمان با مشخصاتخواسته شدن بنا شود.

طراحی :

رسم نقشه ، دتایلها . طرخهای اجرائی که در دست اقدام است ، رسم کلیه پلانها ، دادن طرح جهت برسی ، رسم برش و نماها و غیره…

نظارت :

نظارت بر نحو: اجرای تمامی مراحل ساختمانی و بازدید از حین اجراء تمامی مراحل ساختمانی که در دست اجراء است. که اگر خطا یا اشتباهی در کار باشد توسط مهندس تذکر داده شود و صحیح آن اجراء شود.

 

محاسبه :

محاسبه ستونها و تیرهایی که برای پوشش سقف به کار می رود . محاسبه میلگردهای پی و همچنین محاسبه زیر بنای ( قدیم و جدید) ساختمان.

 

نقشه برداری :

مشخص کردن اظلاع زمین مورد نظر و پیاده کردن نقشه توسط دوربین نقشه برداری و مشخص نقشه بردار. دوربینهای که در نقشه برداری به کار می رود            عبارتند از:

دوربین = نیوو

دوربین تنودولیت

 

پیاده کردن نقشه

هر ساختمانی که در آن منطقه احداث می گردد با رعایت بر و کف تعیین شده که از طریق شهرداری منطقه اعلام می گردد بایستی بنا شود.

قبل از پیاده کردن نقشه ، باید عملیات تسطیح و پاکسازی محل ساختمان را انجام دهیم این عملیات شامل تخریب بناهای موجود و غیر قابل استفاده ، ریشهکنی بوته ها و درختان، تمیز کردن نخاله ها و سنگ و کلوخ است. تخریب ساختمانها کاری تخصصی است و باید توسط افرادی که در این کار مهارت دارند انجام شود . ریشه کنی درختان را می توان توسط ابزار های دستی یا مکانیکی انجام داد. بریدن درختان را باید به افراد ماهر واگذار کرد. محل احداث ساختمان باید کاملاً از چمن و دیگر نباتات پاکسازی شود این عمل در واقع برای گیاهان زنده و نباتات باشد. در نتیجه خاک سطحی سست شده و به آسانی فشرده می شود که این خاک برای ساختمان سازی مناسب نیست. پس این خاک باید با ماشین آلات خاکبرداری یا با وسایل دستی مانند بیل و فرغون برداشته و به محل مناسبی حمل شود. در ضمن چنانچه سطح زمین ناصاف باشد باید با گردرویابا وسایل دستی تسطیح و خاکهای اضافی به محل دیگری برده شود.

منظور ازپیاده کردن نقشه ، مشخص کردن گوشه ها و محور ها و اظلاع طرح بر روی زمین است که به وسیلة متر کشی یا دوربینهای نقشه برداری تعیین می شود و سپس میخ کوبی و رنگریزی می شود.

به بیان ساده تر پیاده کردن نقشه بر روی زمین مرحله ای بین طرح و شروع عملیات ساختمانی است.

سطح بنای ساختمان یاسطح  سطحی که  کلیه خطوط نراز به کمک آن ترسیم نموده و از روی آن ارتفاع کفها دیوارها و سقفها را تعیین می کنیم.

گود برداری

در کلیه ساختمانهایی که تمام یا قسمتی از ساختمان پایین تر از سطح طبیعی زمین احداث شود باید گود برداری انجام شود. گاهی ممکن است عمق گودبرداری به چندین متر برسد.

گودبرداری ممکن است با وسایل مانند : بیل مکانیکی و یا لودر و در صورت محدودیت زمین یا عدم در دسترسی به ماشین آلات از وسایل دستی مانند: بیل و کلنگ و فرغون و در عمق زیاد یا در منطقه وسیع مثل پارکینگهای زیر زمین ، انبار های بزرگ زیر زمینی و غیره … با کمک سایر ماشین آلات ساختمانی انجام می شود.

گودبرداری به دوصورت محدود و نامحدود صورت می گیرد:

نامحدود: زمینهای نسبتاً وسیعی است که اطراف آن هیچ گونه ساختمانی نباشد برای گودبرداری این گونه زمینها از ماشین آلاتی نظیر: بیل مکانیکی برای کندن زمین و همچنین خاکهای حاصله از گودبرداری را با کامیون حمل و به محلهای مشخص شده دیگری تخلیه می کنند.

محدود: منظور زمین نسبتاً کوچکی است که اطراف آن ساخته شده باشد و اگر این گودبرداری ( برای زیرزمین یاپارکینگ) پایین تر از سطح زمین همسایه باشد برای جلوگیری از فشار ساختمان مجاور و نسشت احتمالی و نهایتاً تخریب آنها باید گودبرداری توسط ماشین آلات با کمال دقت و رعایت مسائل ایمنی انجام می گیرد. زیرا لرزش ناشی از کندن خاک و جابجا شدن ماشین آلات می تواند به ساختمان مجاور آسیب برساند و به طوری که ساختمان نشست کرده و دیوارها و سقف آنها ترکها ایجاد می شود که خود نشانة فروریختن ساختمان خواهد شد.

برای جلوگیری از این عوارض باید عمل گودبرداری را به فاصله ای متناسب از دیوار مجاور انجام داد که بستگی به عمق زمین و فشار وارده دارد و همچنین همزمان با عملیات خاکبرداری باید دیوارهای ساختمانی با ثمعبندی چوبی و یا فلزی مهار شود.

چنانچه عمق گودبرداری بیش از 10 متر باشد برای جلوگیری از ریزش خاکهای بدنه گودبرداری و مهار کردن آن باید اقدام به ثمع کوبی کرد.

 

طریقه براورد خاکبرداری.

پیش از اجرای هر پروژه احداث بنا ، ممکن است نیاز به خاکبرداری داشته باشیم که هزینه آن به نوع زمین مورد خاکبرداری بستگی دارد. زیرا زمین چنانچه سخت و دژ باشد خاک برداری آن گران تمام می شود.

خاکبرداری معمولاً به دو روش انجام می شود :

الف) خاکبرداری و حمل دستی : این گونه خاکبرداری در صورتی مقرون بهسرفه است که حجم آن کم و یا موقعیت محلی زمین به نحوی باشد که امکان بهره گیری از ماشین آلات وجود نداشته باشد.

ب) خاکبرداری مکانیزه : اگر حجم خاکبرداری زیاد باشد از لودر استفاده می کنند و خاک برداشته شده را با کامیون حمل می کنند. چنانچه زمین از نوع سخت باشد ، برای کندن آن از بولدوزر استفاده می کنند که در این صورت هزینه  خاکبرداری افزایش خواهد یافت. در مورد کندن هاخ و یا خاکبرداری مسیرهای طولی با عرض کم مانند جوی و کانال ها ، می توانیم از بیل مکانیکی استفاده کنیم.

نکته شاین توجه این است که پس از کندن زمین ، حجم خاک انباشته شده ، افزایش می یابد که این افزایش حجم ، گاهی به 30% حجم خاک برداشته شده می رسد.

به عنوان مثال : اگر حجم خاکبرداری شده در زمین 300M3 متر مکعب باشد ، حجم خاک انباشته شده به 400 متر مکعب خواهد رسید.

لازم به تذکر است که در فهرست جهاد ، سازمان برنامه ، برای این ازدیاد حجم هیچگونه اضافه بهاء منظور نشده و پرداختی بابت آن صورت نمی گیرد.

اما در پروژه های خصوصی ازدیاد حجم خاکبرداری باید در هزینه منظور گردد.

لازم به ذکر است که هزینه خاکبرداری با نوع زمین رابطه زمین دارد.

انواع زمینها : زمینهای بیلی ، زمینهای کلنگی ، زمینهای دژ یا دج ، زمینهای گسلی.

 

 

 


دانلود با لینک مستقیم


دانلود تحقیق متره و برآورد
نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)