هایدی

جستجو

دربین هزاران فایل آماده دانلود فایل مورد نظر خود را جستجو کنید

سازمان ملل متحده

اختصاصی از هایدی سازمان ملل متحده دانلود با لینک مستقیم و پر سرعت .

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 178

 

فصل اول :

سازمان ملل متحد

خاستگاه ، اهداف و اصول

سازمان ملل متحد : خاستگاه ، اهداف و اصول ، ساختار :

عنوان ملـل متحـد توسط پرزیدنت فرانکلین د.روزولت ابداع شد و برای نخستین بار دراول ژانویه 1942 ، در جریان جنگ جهـانی دوم ، هنگامی که نمـایندگان 26 ملت تعهـد دولتهای خود را به ادامه مبارزه مشتـرک در مقابل نیروهای محـور اعلام می داشتند در" اعلامیه ملل متحد " ذکر گردید .

منشـور ملل متحـد توسط نمایندگان 50 دولت جهان که طی روزهای پایانی جنگ جهانی دوم ، از 25 آوریل تا 26 ژوئن 1945 در کنفرانس ملل متحد پیرامون سازمان بین المللی در سانفرانسیسکو گرد آمده

بودند ، به نگارش در آمد . پیش نویس این منشور بر اساس پیشنهادهایی تنظیم یافت که در جریان برگزاری جلسه ای طی ماههای اوت و اکتبر 1944 در دامبارتون اوکزاستیت در واشنگتن ، توسط نمایندگان اتحادیه شوروی ، ایالات متحده آمریکا ، بریتانیا ، چین وفرانسه تهیه شده بود . نمایندگان50 دولت شرکت کننده در کنفرانس روز 26 ژوئن 1945 منشور را امضا کردند .لهستان که امکان شرکت در جلسه مذکور را نیافته بود ، بعدا این منشور را امضا کرد و در زمره 51 عضو بنیانگذار سازمان ملل متحد جای گرفت .

سازمان ملل متحد در تاریخ 24 اکتبر 1945 ، هنگامی که اتحادیه جماهیر شوروی ، ایالات متحده امریکا ، بریتانیا، چین ، فرانسه و اکثریتی از امضا کنندگان دیگر منشور ملل متحد را مورد تصویب قرار دادند ، رسما موجودیت پیدا کرد . همه ساله روز 24 اکتبر به عنوان روز سازمان ملل متحد جشن گرفته میشود .

منشور ملل متحد :

منشور ملل متحد ، سندی است که سازمان ملل متحد بر مبنای آن بنیاد نهاده شده است . حقوق و تکالیف کشورهای عضو را بیان می دارد و ارگانها و روشهای کار سازمان را بنا می نهد . این منشور ، که یک

معاهده بین المللی محسوب می شود ، اصول عمده روابط بین المللی را از برابری حاکمیت کشورها تا ممنوعیت استفاده از زور در روابط بین المللی و حقوق انسانی اساسی که همه زنان و مردان به یکسان حقوق برخورداری از آن را دارند در سطح جهانی تدوین کرده است .

منشور با مقدمه ای آغاز می شودو بخشهایی پیرامون مقاصد و اصول سازمان ملل متحد ، عضویت در آن ، ارگانهای سازمان ، فیصله مسالمت آمیز اختلافات ، اقدام در قبال تهدید صلح ، نقض صلح و اعمال تجاوزکارانه ، همکاریهای اقتصادی بین المللی ، و سرزمینهای غیر خود مختار را در بر می گیرد .

مقاصد و اصول :

مقاصد و اصول سازمان ملل متحد ، به ترتیبی که در منشور بیان شده است ، عبارتند از :

1 - حفظ صلح و امنیت بین المللی .

2 - توسعه روابط مود ت آمیز در میان ملتها د رمبنای اصل برابری حقوق و حق تعیین سرنوشت .

3- همکاری در جهت حل مشکل اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی و انسانی و ترویج احترام برای حقوق بشر و آزادیهای اساسی .

4 - ایفای نقش به عنوان مرکزی برای هماهنگ ساختن اقدامات ملتها در نیل به این مقاصد مشترک .

سازمان ملل متحد بر اساس اصول زیر عمل می نماید :

بر، برابری حاکمیت همه کشورهای عضو مبتنی است .

همه اعضای آن موظفند تکالیف ناشی از مفاد منشور را با حسن نیت به انجام رسانند .

اعضا ملزمند اختلافهای بین المللی خود را از طریق مسالمت آمیز و بدون به مخاطره افکندن صلح ، امنیت ، و عدالت بین المللی حل و فصل کنند .

کشورهای عضو باید از بکارگیری زور یا تهدید به استفاده از آن بر علیه هر عضو دیگری خودداری ورزند .

کشورهای عضو وظیفه دارند هر گونه کمک ممکن را در هر اقدامی که سازمان ملل متحد طبق منشور خود اتخاذ می کند ، در اختیار آن قرار دهند ، و از هر گونه یاری به کشوری که سازمان بر علیه آن دست به اقدامی پیشگیرانه یا تنفیذی زده است ، خودداری نمایند .


دانلود با لینک مستقیم


سازمان ملل متحده
نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)